Závěrečná zpráva projektu Komunikace pohybem: taneční a pohybová terapie pro seniory
Projekt, který umožnil klientům Domova pokojného stáří Kamenná zážitek taneční a pohybové terapie, probíhal po celý rok 2016. Realizován byl díky podpoře Ministerstva kultury ČR. Děkujeme!
Statistika
Projektu Komunikace pohybem se v celém průběhu účastnilo 20 klientů Domova pokojného stáří Kamenná. Projekt běžel celkem 44 týdnů. Setkání probíhala jednak skupinově (44x) a dále u imobilních klientek probíhala taneční a pohybová terapie individuálně u lůžka. Těchto individuálních terapií proběhlo ve 44 setkáních celkem 121
Na projektu se podílely dvě terapeutky absolventky psychoterapeutického výcviku Taneční a pohybové terapie: Mgr. Kateřina Honzírek Hanzlíková a Mgr. Jitka Mozorová.
Konkrétní průběh a přínos popsala Mgr. Jitka Mozorová
Skupinové setkání mělo pravidelný průběh, tato pravidelnost pomáhala klientkám zapojovat se více a více, protože se činnost pro ně stávala více a více známou. Setkání začínalo vždy úvodním přivítáním formou krátkého rituálu, který seniorům pomáhal zorientovat se v čase a místě. Součástí tohoto přivítání je také pozdravení rukou a navázání vzájemného kontaktu mezi účastnicemi skupiny. Tento jednoduchý pozdrav byl pro klientky vždy velmi důležitým momentem, na kterém jsem pozorovala důležitost doteku a sociálního kontaktu v životě seniorů. Po přivítání následovalo rozehřátí celého těla, zpočátku jemným dotekem, které napomáhá vnímat vlastní tělo a jeho hranice, a pak postupné rozhýbání všech částí těla. To vše v tempu, jaké klientky potřebovaly, a s respektem k možnostem, které jednotlivé klientky mají. V pohybu jsem je slovně nebo i dotekem podporovala, na dopomoc dotekem reagovaly klientky vždy kladnou odezvou. Schopnost koncentrovat se na pohyb se postupně během roku u některých klientek zlepšovala.
"Po rozehřátí následovala hlavní pohybová část založená na principu zrcadlení. To v taneční a pohybové terapii znamená naladění se na pohyb klientů a provádění tohoto pohybu terapeutem. U některých klientek jsem pozorovala spontánní pohyby, keré jsem po nich opakovala a dále je po určité době opakování pohybu rozvíjela, například změnou tempa nebo zvětšením či zmenšením pohybu. Kruhové uspořádání účastnic skupiny umožňuje snadné napodobování pohybů terapeutky, na kterou všechny klientky dobře vidí. Využití principu zrcadlení umožňuje, že může dojít k pohybovému sladění celé skupiny, tedy že se zapojí i klientky, které mají potíže s orientací. Některé pohyby jsem sama přinášela. U klientek byly oblíbené pohyby na rozvoj jemné motoriky.
K pohybovému sladění skupiny jsem využívala také skupinový pohyb, tedy společné pohyby v kruhu, kdy jsme byly spojené rukama nebo barevnými šátky. Šátky a další pomůcky jsme používaly také jako prostředky k rozvoji vnímání, zaměření pozornosti a k haptické stimulaci. Pomůcky v taneční a pohybové terapii umožňují pohybový dialog, hru a jsou používány jako prostředek rozvíjející tvořivost a fantazii.
Princip zrcadlení jsem uplatňovala také v krátkých individuálních interakcích s jednotlivými klientkami, kdy jsme mohly neverbálně komunikovat formou jednoduchých pohybů (přibližování a oddalování, společný pohyb, hra šátků "na honěnou" apod.).
Součástí setkání byla také dechová cvičení a relaxace svalů. Za přínosné považuji i momenty, kdy se klientky samy nehýbaly a pozorovaly pohyb ostatních – i to je způsob, jak být součástí skupiny. Klientky také s různou mírou zaujetí poslouchaly doprovodnou hudbu, která byla opět stimulem k rozvoji vnímání a koncentrace a také prostředek k cítění rytmu a rytmickému sladění skupinyv pohybu.
Tanečně-terapeutická setkání celkově klientkám pomáhala vnímat svoje tělo a koncentrovat se, což je důležité pro kontakt se sebou a okolní realitou, pro zachování vlastní identity. Pohyb a laskavost ke svému tělu jim pomáhal udržovat fyzické zdraví a uvolňovat stres. Pohyb ve skupině pro ně byl důležitý pro pocit sounáležitosti s ostatními, byl tedy důležitým společenským okamžikem. Každá z klientek také mohla v bezpečném prostředí pohybem vyjádřit, jak se cítí. Od terapeutky klientky dostávaly přijetí, podporu a empatii ve všem, co během setkání pohybem i slovně vyjadřovaly.
V rámci projektu bylo zpracováno krásné profesionální video, které seznamuje s terapií a bude sloužit k propagaci a získávání financí na další setkání.
Poděkování
Děkujeme Ministerstvu kultury ČR za poskytnutí prostředků na taneční a pohybovou terapii. Považujeme ji za velmi přínosnou. Díky úspěšné realizaci se nám již podařilo zajistit dar na pokračování projektu v celkovém rozsahu 15 setkání.